Titreyen Göl

Bazen çeşitli coğrafi oluşumlar o yörede yaşayan halk tarafından çeşitli hikayelere, söylencelere ve efsanelere konu olur. Çoğu zaman bu hikayelerin altında bir aşk ya da ayrılık hikayesi yatar. Halk edebiyatımızda son derece geniş bir yere sahip bu söylenceler genelde hüzünlü olsa da dinlemesi keyiflidir. Biz de onlardan birisinin peşine düşmek istedik. Sorgun’u ardınızda bırakıp yola devam ettiğinizde bir süre sonra Side’nin en popüler tatil merkezlerinden birine ulaşacaksınız. Gölle deniz çevresine dağılmış, çam ağaçları içine yerleştirilmiş bir sürü tesisin kurulduğu bu şirin yerin ismi Titreyengöl.
Titreyengöl, çok enteresan hikâyeye sahiptir. Anlatılan o ki, gölün kenarında bir balıkçı yaşamaktadır ve bu balıkçı etraftaki kuşları beslemektedir. Kuşlar yaşlı balıkçıyı görünce gölün kenarında kanatlarını çırparak uçuşurlarmış. Bir gün bu civarda avlanan avcılar zavallı kuşlara ateş ederler. Yaşlı balıkçı bunun karşısında avcıların üzerine yürür ve avcıları engellemeye çalışır. Avcılar yaşlı adamı dinlemez ve su üstünde duran vurdukları kuşları almaya çalışırlar. Bu sırada diğer kuşlar hep birlikte havalanarak kanatlarıyla çırpa çırpa bu kötü adamları uzaklaştırırlar. Sonrasında göl sürekli titremeye başlar. Sorgunlular bu titremeye, kuşlar çok sevdikleri yaşlı adam için ağıt yakıyorlar gözüyle bakmaktadırlar.
Tabi tüm bunlarla beraber belirtmek gerekir ki Titreyengöl esasen göl falan değil. Manavgat çayının bir kolunun denize dökülmeden büyümesi, akış hızının azalmasıyla göle benzemiş. Rüzgarla beraber suyun ürperişiyle de bu isim verilmiş. Bu arada etraf çam ağaçlarıyla çevrilidir.
Gölün çevresi düzenlenmiş ve yürüyüş parkurları yapılmış. Bu yollar üzerinden Manavgat çayına doğru orman içi yürüyüşü yapabilirsiniz. Orman içinden ilerleyen bu yol otomobil geçişine de uygun. Yaklaşık 4 km uzunluğundaki yol önce Manavgat çayına, ardından da çayın denize döküldüğü alana açılıyor.
titreyen göl, adını gerçekten üzerinde titreme olduğu hissi veren gölden alan tatil cenneti. Göl; çok durgun, en hafif rüzgarda üzerinde titremeler oluyor. Ve Titreyengöl, Side – Sorgun’da ziyaretçilerinin anılarında yer edebilmek için bekliyor.

3000 dönümlük bir alana sahip göl, içinde karabataktan, Pekin ördeği’ne kadar pek çok kuşu barındırıyor. Balıkçılığı seven gezi grupları, tatlı su balıkçılığı için gölü tercih etmektedir.

Ziyaretçilerine bir çok aktivite sunan Titreyengöl, Side ve Manavgat’a olan yakınlığıyla bir çok tatil çekiciliğine de yakın mesafededir. Ayrıca bölgedeki temalı oteller size hakkettiğiniz tatili sunmaktadır. Farklı alternatifler sunan Titreyengöl otelleri misafirlerine günümüz tatil anlayışının gereğini eksiksiz sunmaktadır..